Menu

Στη κορυφή ο ΑΟΞ στη Β’Εθνικη κατηγορία (Πελ/ νήσου και Δυτ. Ελλάδος)

Αγωνιστική δράση αυτή την Κυριακή στην έδρα του Α.Ο.Ξυλοκάστρου - Τμήμα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης όπου η ομάδα μας κατάφερε έστω και οριακά το απόλυτο των νικών (3/3) και βρίσκεται στην 2η θέση της κατηγορίας ( ισοβαθμεί με την Παγόνα Πατρών στην κορυφή αλλά έχουν νίκη πάνω μας).
Αναλυτικά: ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ-ΠΡΕΒΕΖΑ 4-3
με νίκες Δασκαλόπουλου Σούλα και διπλό
ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ 4-1
με νίκες Δασκαλόπουλου Σούλα
ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ- ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 4-3 με νίκες και των τριών παιχτών κ στο διπλό.
Τα παιχνίδια ξεκίνησαν στις 09:00 και τελείωσαν στις 20:00.

Η επόμενη αγωνιστική θα γίνει στην Πάτρα την 8/2/2020

Διαβάστε περισσότερα...

Αγωνιστικές 10-12 του πρωταθλήματος Β Εθνικής Κατηγορίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Την Κυριακή 26-01 -2020 η ομάδα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου Ξυλοκάστρου (ΑΟΞ) αγωνίζεται για τις 10-12 αγωνιστικές τις αντίστοιχες ομάδες της Πρέβεζας, της Καλαμάτας και τους Φοίνικες Πατρων.
Οι αγωνες θα διεξαχθούν στο κλειστό Γυμναστήριο Ξυλοκάστρου από 11:00-17:00, με ελεύθερη είσοδο.
Η ομάδα μας βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας σ’ενα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με ωραίους αγωνες!
Σας περιμένουμε!!

Διαβάστε περισσότερα...

Πρόκριση της εφηβικης ομαδας του ΑΟΞ στους τελικούς του Πανελλήνιου πρωταθλήματος

Πολύ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ η πρόκριση της εφηβικης ομαδας του Αθλητικού Ομίλου Ξυλοκαστρου(ΑΟΞ) στους τελικούς του Πανελλήνιου πρωταθλήματος που θα διεξαχθούν στις 28-29 Μαρτίου, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας!
Στην ομάδα συμμετέχουν οι έφηβοι ΣΟΥΛΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ,ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ και ο μικρός παμπαίδας ΤΣΙΩΤΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ο οποίος παρά το νεαρό της ηλικίας του προσέφερε τα μέγιστα για να προκριθεί η ομάδα μας στις καλύτερες της Ελλάδας!
Οι επιτυχίες του ΑΟΞ συνεχίστηκαν με τη μεγάλη πρόκριση του αθλητή μας ΑΝΤΩΝΗ ΣΟΥΛΑ στο τελικό του Πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων, που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ στις 11-12 Απριλίου. Ο αθλητής μας πήρε τη πρόκριση αφού κατέβαλε το 1ο φαβορί της Περιφέρειας μας!
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά μας και στο προπονητή μας ΓΙΑΝΝΗ ΞΟΥΡΙΔΑ!!!

Διαβάστε περισσότερα...

Β’ Εθνική Γυναικών Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Η νέα γυναικεία ομάδα του ΑΟΞ πραγματοποίησε το ντεμπούτο της στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.
Η ομάδα μας λαμβάνει μέρος πρώτη φορά σε αυτή την κατηγορία, άλλο ένα σημάδι που δείχνει την ολοκληρωμένη ανάπτυξη του αθλήματος, στη πόλη μας!
Τα κορίτσια μας ξεκίνησαν μετην αναμενόμενη ήττα 4-0 από τους πολύπειρους Φοίνικες Πάτρας, οι οποίοι έχουν πολυετή παρουσία στην Α1 και Α2 εθνικές κατηγορίες.
Στη συνέχεια διεκδίκησαν την νίκη με τον Ίκαρο Καστριτσίου, όμως κάμφθηκαν δύσκολα με 4-2.
Στόχος της ομάδας είναι να αποκομίσουν εμπειρίες καθώς όπως προαναφέραμε είναι η πρώτη τους συμμετοχή. Αξιοσημείωτο είναι ότι γυναικεία ομάδα βασίστηκε στις κορασίδες Γεωργία Κασσίου (14 ετών), Κατερίνα Μπονάτσου (13 ετών) και στην παγκορασίδα Κωνσταντίνα Θεοδωρόπουλου (11 ετών).
Μπράβο στα κορίτσια μας και καλή συνέχεια στους αγώνες των!

Διαβάστε περισσότερα...

3ο φιλανθρωπικό τουρνουά Ξυλοκάστρου: "Γίνε ο ήρωας του Παναγιώτη Ραφαήλ"

Με γιορτινό κλίμα, διεξάχθηκε το 3ο φιλανθρωπικό τουρνουά Ξυλοκάστρου: "Γίνε ο ήρωας του Παναγιώτη Ραφαήλ"!!
Στο τουρνουά έλαβαν μέρος αθλητές από σωματεία της Κορινθίας, ΕΑ Βόχας , Λέων Κορινθίας, Ποσειδών Λουτρακίου και φυσικά του διοργανωτή Α. Ο. Ξυλοκάστρου , αλλά και από σωματεία την Πάτρα, Αθήνα, Αίγιο και την Κω! Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο κατηγορίες. Στην πρώτη κατηγορία έλαβαν μέρος 16 αρχάριοι αθλητές και στην δεύτερη 35 ενέργεια, βετεράνοι και ανεξάρτητοι αθλητές.
Και στις δύο κατηγορίες σχηματίστηκαν ταμπλό παρηγοριάς. Σε όλους τους αθλητές που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις και στα κυρίως ταμπλό και στα παρηγοριάς, απονεμήθηκαν μετάλλια.

rafail.poso
Οι νικητές σε όλες τις κατηγορίες:
Κατηγορία προχωρημένων:
1) Κορδαλής Νίκος
2) Σούλα Αντώνης
3) Σωτηρόπουλος Δημήτρης
3) Τσιτζιλώνης Σπύρος

Β' κατηγορία προχωρημένων:
1) Τσιτζιλώνης Θύμιος
2) Ζάρρος Ανδρέας
3) Τσαμάκος Δημήτρης
3) Κακλαμάνης Απόστολος

Κατηγορία Junior:
1) Κορδαλής Παναγιώτης
2) Αθανασίου Μανώλης
3) Ηλίας Λευτέρης
3) Μπαλής Γιώργος

Β' Κατηγορία Junior:
1) Μπονάτσος Σωτήρης
2) Μπαλή Κωνσταντίνα
3) Πρεδάρης Γιώργος
4) Καραγεώργος Νίκος

Διαβάστε περισσότερα...