Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2013-14 62 : 75 Ερμιόνη A.O.
2η Αγωνιστική
Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2013-14 62 : 75
Ερμιόνη A.O.
26-10-2013 19:00

Σε κακό μας δαίμονα έχει εξελιχθεί η Ερμιόνη που κατάφερε για 3η συνεχή χρονιά να αλώσει το παλατάκι με το επιβλητικό 62-75. Η ομάδα μας πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει τις διψήφιες διαφορές που είχε πάρει η φιλοξενούμενη ομάδα.

η Ερμιόνη μπκηε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με απόλυτη ευστοχία στα τρίποντα με 7/7!!! κατάφερε γρήγορα να πάρει κεφάλι στο σκορ με 14-27. Ο αγώνας μέχρι τα μισά του 2ου δεκαλέπτου συνεχίστηκε κάπως ανάλογα με την Ερμιόνη να φτάνει άνετα στο +16 με 20-36 στο 15. Εκεί με καλές άμυνες αρχίσαμε να λειτουργούμε καλύτερα και με επιμέρους σερί 12-4 κλέισαμε το ημίχρονο με 32-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε για την ολική ανατροπή αλλά το 34-40 με 2-3 κακές επιλογές μας που απαντήθηκαν με καλάθια από τους έμπειρους παίχτες των φιλοξενούμενων ανοιξαν πάλι το σκορ στο 34-47 για να το τελικό 42-60 του 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με την Ερμιόνη να παίρνει μια πολύτιμη νίκη στην έδρα μας όπου ευελπιστούμε παρουσιάζοντας καλύτερο πρόσωπο να δυσκολέψουμε τους επόμενους αντιπάλους.

Για την Ερμιόνη ξεχώρισε ο Ευστρατίου ενώ από το Ξυλόκαστρο θετικοί ήταν οι Αδρακτάς και Παπαδημητρίου. Θετικοί και οι Καράμπουλας και Σπανός στην πρώτη τους συμμετοχή στην ανδρική ομάδα.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 2/11/2013 και ώρα 16:30 στο κλειστό των Αγ. Θεοδώρων με την ομώνυμη ομάδα.