Τήρων Α.Σ. Αγ. Θεοδώρων 77:65 Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2013-14
3η Αγωνιστική
Τήρων Α.Σ. Αγ. Θεοδώρων 77 : 65
Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2013-14
02-11-2013 16:30

Άλλη μια αγωνιστική που η ομάδα μας δεν αγωνίστηκε σύμφωνα με τις δυνατότητές της χάνοντας από τον Τήρωνα μέσα στο κλειστό των Αγ. θεοδώρων με 77-65. Στην ουσία ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο δεκάλεπτο που με κακή εικόνα και στην άμυνα και στην επίθεση επιτρέψαμε στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά 17 πόντων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βαδίσαν χέρι χέρι για το 18-15. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον ρυθμό με πιεστική άμυνα και με αιφνιδιασμούς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το επιβλητικό 39-22.

Οι φωνές του κόουτς Σαλλή ακούστηκαν μέχρι το Ξυλόκαστρο. Σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που μπέρδεψε τους αντιπάλους καταφέραμε πολύ γρήγορα να μαζέψουμε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με γρήγορο παιχνίδι και καλές επιλογές. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 56-47.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη καθώς αντιστρέψαμε την εικόνα μας και φτάσαμε σε απόσταση τριπόντου (62-59) στο 34. Εκεί 2 εύστοχες επιθέσεις του Τήρωνα έδωσαν ανάσα στους παίχτες τους και τελικά δεν είχαμε άλλη επιστροφή στο παιχνίδι. Το τελικό 77-65 κρίνεται δίκαιο.

Από την ομάδα μας διακρίθηκαν οι διόσκουροι αδερφοί Γκόλια.

Επόμενος κρίσιμος πλεόν αγώνας στο Παλατάκι το Σάββατο 9/11/2013 ώρα 16:00 επί της μαχητικής Ολυμπιάδας Λεχαίου.