3 Πόντοι Παναγιώτης Γκόλιας
    6 Πόντοι Χρήστος Γιασεράνης

Αλλη μια φορά που η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε αγωνιστικά και ηττήθηκε με κατεβασμένα χέρια από την πολύ καλή ομάδα της Αρχαίας Κορίνθου. Μόνο ο Πάγκαλος στάθηκε και πάμε για την επόμενη αγωνιστική όπου πρέπει να νικήσουμε τα ανεβασμένα Μέθανα.
Αναλυτικά προσεχώς

Μια από τις χειρότερες βραδιές του συλλόγου ολοκλήρωσε τον κύκλο των κακών εμφανίσεων μας από την αρχή του 2ου γύρου και η βαριά ήττα μας προσγείωσε ανώμαλα.

Σε έναν αγώνα που περιμέναμε να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο μετά από καιρό, τελικά με την κακή μας κατάσταση αγωνιστικά και ψυχολογικά, δώσαμε την ευκαιρία στην ομάδα του Απόλλωνα να βρει ρυθμό και να μην σταματιέται.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική καθώς έληξε από το πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να βρίσκεται στο 18-3. Μια μικρή ανάκαμψη για το 20-9 δεν συνεχίστηκε για να παμε στο δεκάλεπτο με την διαφορά στους 21 με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς (32-11).

Ο νικητής είχε αναδειχθεί αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με ωραίες προσπάθειες, εύστοχα τρίποντα και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο εκτόξευσαν την διαφορά στο 52-20 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, έγιναν αλλαγές και πήραν συμμετοχή όλοι οι παίχτες και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να πάμε στο 67-29 στο 30 και στο τελικό 84-45 που αποτελεί ντροπιαστική ήττα για την ομάδα μας την στιγμή που μέχρι και τις 14 πρώτες αγωνιστικές μόνο εμείς (στον αγώνα του πρώτου γύρου) είχαμε κοντράρει ουσιαστικά (είχαμε το προβάδισμα στο σκορ για 25 λεπτά) τους φετινούς πρωταθλητές που πάνε τρένο για το αήττητο και την άνοδο στην Γ' Εθνική κατηγορία.

Από την Κόρινθο διακρίθηκαν οι Δανιήλ, Κατσαμάκης και Σταυρόπουλος ενώ από το Ξυλόκαστρο μόνο ο Πάγκαλος στάθηκε αξιοπρεπώς.

Πλέον πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας, να δείξουμε μπασκετικό εγωισμό και να αντιδράσουμε μέσα στο γήπεδο με πρώτη ευκαιρία το Σάββατο απέναντι στα ανεβασμένα Μέθανα.

Δεκάλεπτα: 32-11, 52-20, 67-29, 84-45

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημητριάδης-Βλάσσης) Γδύσης, Τριανταφύλλου, Τερζής, Κατσαμάκης 14(2), Λεβεντόπουλος 4 Γκαϊντάσοβ 13(2), Χρηστου 2, Δανιηλ 24(4), Τσεκουρας, Σταυροπουλος 14, Παχουλας 3(1), Αδαμ 6.
ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ (Βαρβιτσιώτης): Ρήγας 7(1), Μάρκελλος 2, Γιασεράνης 6(2), Μπομπόκης, Ντομάλης 3, Μάρας 6 (2), Γιουρούκος 2, Γκόλιας 3, Κακρίδης, Πάγκαλος 14, Ταρνάρης 2